הדרכת הורים

בניית סמכות הורית מיטיבה בגישת "הורות מובילה"

ה"אני מאמין" שלי:

אני מאמינה ש'הורות מובילה' היא הורות המורכבת משני מוקדים שעשויים להיראות סותרים במבט ראשון, אך הם למעשה משלימים זה את זה:

מצד אחד וקודם לכל – הורה מוביל הוא הורה אוהב וחם. רגיש וקשוב, מכבד ומכיל.
ויחד עם זאת ומהצד השני – הורה מוביל הוא הורה שיודע בכל רגע ורגע שההורה הוא זה 'שמנהל פה את העיניינים', שקובע, מחליט, אוסר או דורש.

השילוב המופלא הזה בין אהבה, חום ורגישות מצד אחד, לבין סמכות והצבת גבולות מהצד השני – היא זו שהופכת את ההורות המובילה להורות המיטיבה.

ההורות כיום מורכבת ומאתגרת יותר מאי פעם בעבר, זו התפיסה הרווחת כיום בקרב אנשי מקצוע והורים כאחד. למרות הידע שרכשו והשקיעו בהורות, הורים רבים וטובים מוצאים עצמם מבולבלים ומהססים.
קשיים רבים מתעוררים כבר לאורך השנים הראשונות של גידול ילדים ובעטיים חשים הורים רבים שהם זקוקים לעזרה מקצועית.

שנים רבות של מפגשים, עם מאות רבות של הורים, שעסקו במגוון רחב של סוגיות, בשילוב ידע תאורטי מעמיק ונרחב, מאפשרים לי לבסס את ה'אני מאמין' שלי ואת גישתי המקצועית: תפיסתי, אותה אני מכנה "הורות מובילה" ושמאופיינת בסמכות מיטיבה – היא ההורות הרצויה, הן לילד והן להורה.

גישה זו משלבת בתוכה שני מאפיינים של הורות:
הראשונה – ההורה הסמכותי הוא קודם כל ומעל הכל הורה אוהב, חם, רגיש, אמפתי, קשוב לצרכיו של ילדו. והשנייה – לצד החום והאהבה ההורה מבין כי תפקידו להוביל. הוא מנהיג, הוא קובע את הכללים, הוא דורש את הדרישות.
ההורה מכיר בחשיבות הבדלי ההיררכיה בינו לבין הילד. זהו הורה מודע, המשתדל מאוד להיענות לצרכיי הילד, אך זוכר שגם לו עצמו ישנם צרכים ודואג למילויים. הורה זה מכבד את ילדו, אך בו בזמן מלמד את ילדו לכבד אותו.

אני מציעה תהליך הדרכת הורים ממוקד ואפקטיבי, מעשיר ומעמיק.

בתהליך ההדרכה ההורים יעשירו את עצמם הן בידע ובהבנה חינוכית, כמו גם בכלים מעשיים להתמודדות בעזרת המודל הייחודי שבניתי – "10 המרכיבים להענקת גבולות".

שאיפתי היא שההורים ירחיבו ויבססו את תפיסתם וגישתם החינוכית ויקדמו את המודעות ההורית שלהם.

אני מאמינה בכוחם של הורים ללמוד, להשתנות ולצמוח, ועל ידי כך לעזור לעצמם ולילדיהם למצות את הטוב שבהם. אני רואה את תפקידי בהעצמת ההורים ובהשבת ביטחונם העצמי והנאתם בהורות.

הורים מגיעים להדרכה בשל מגוון סוגיות המטרידות אותם, כגון: קשיי שינה בתקופת הינקות ואף בגילים בוגרים יותר, התלבטויות בנוגע לבחירת המסגרת החינוכית המתאימה לפעוט, תהליכים חינוכיים שהם מתלבטים כיצד להתמודד איתם, קשיי התנהגות ומשמעת המאיצים בהורים לבסס את הגבולות בבית ולחזק את הסמכות ההורית שלהם, יחסים חברתיים ויחסי אחאות ושינויים ומעברים בחיי המשפחה.

אני מאמינה שהידע והכלים שההורים רוכשים בפגישות שלנו מאפשרים להם לשוב אל ילדיהם כשהם מוטענים באנרגיות חיוביות ובכלים מעשיים, לחולל את השינוי שרצו בו ולהתקדם אל עבר הגשמת מטרותיהם בהורות.

לאורך פגישות ההדרכה ההורים חווים העצמה ונוכחים לגלות את כוחותיהם, הם עוברים שינוי בתפיסתם החינוכית תוך כדי התהליך, לומדים דרכי חינוך ותגובות חדשות, והחשוב מכול – הם חווים תחושת מסוגלות-הורית ומחזירים לעצמם את הביטחון בהורות שלהם.

במקביל – חווה הילד את השינוי שחל בהוריו ובעקבות כך מתחזקת בו ההכרה בהוריו כדמויות סמכותיות ומשמעותיות ביותר בחייו.

הורים יקרים, השקעה שלכם בהדרכת הורים בשלבים הראשונים של ההורות, כשהילדים צעירים, הוא השקעה נבונה התורמת לבסיס איתן להורות בהווה ובשנים העתידיות.

זו המתנה הטובה ביותר שאתם יכולים לתת לעצמכם.

אם גם אתם נתקלים בקשיים וחשים שאתם רוצים לטפל בהם ולמנוע קשיים אחרים בעתיד – אשמח לסייע לכם.